Ugrás a fő tartalomra

Régi, új kapcsolatok

Amióta kitört a vakáció egyre többfelé járok, ahol szakemberek érdeklődnek, hogyan tudják a számítógépeket és a mobileszközöket a tanulásba a fejlesztésbe használni.
A korábbi időszakban főleg iskolákból kerestek meg, most viszont újabb információcserére és közös gondolkodásra kerülhetett sor Dr. Medveczky Erikával és kollegáival. Gyermekgyógyászati Rehabilitációs Osztály dolgozóival évek óta többször dolgoztam már együtt, hiszen több olyan kisgyermekkel kerültem kapcsolatba, akik visszajáró kliensei a Doktornőnek is.
Volt olyan, hogy egy kis barátom, a rehabilitációs kezelésére hívott el, hogy megmutathassa nekem.
Más esetben a Doktornő kérte, hogy látogassam meg egy kis pácienset, hátha tudok valami jó ötlettel segíteni.
Olyan is volt, hogy az összes épp ott tartózkodó gyermek és fiatal próbálhatta ki egy szervezett program keretében a MouSense-t és az egérgyakorlást segítő játékokat.

Most pedig a mobileszközök, tabletek, telefonok használatának lehetőségeiről beszélgettünk mind a csoportos, mind az egyéni foglalkozásokra ötleteket lehetőségeket gyűjtve.
Így már ők is nagyon várják a hamarosan elkészülő játékgyűjteményt, hogy mindenki számára ki tudják választani a legmegfelelőbbeket.

 https://www.facebook.com/pages/Budai-Gyermekk%C3%B3rh%C3%A1z-%C3%89s-Rendel%C5%91int%C3%A9zet-Kht/170124426379854

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kommunikációs programok mobileszközökre

 Szerencsére a kommunikációs alkalmazások köre egyre szélesebb. Különböző árkategóriában és minőségben találni már ilyen-olyan alkalmazásokat. A következő bejegyzésben megpróbálom kicsit összefoglalni, hogy nekem melyek a személyes kedvenceim, és miért. Vannak ingyenes és ingyenesen kipróbálható alkalmazások, még az iOS világában is. Ahogy beszélgettem a gyermekekkel és a szülőkkel, azt láttam, hogy a két legismertebb és Magyarországon legelterjedtebb alkalmazás a http://www.nikitalk.com/ és a http://pictoverb.com/ sok esetben jó megoldás, de sokak számára csupán kompromisszum, mert nem ismernek jobbat. Azt gondolom, nincs hibátlan alkalmazás, hiszen minden felhasználó más, és éppen ezért mindenkinek más lesz a legjobb. Nem is célom tehát megmondani, hogy melyik alkalmazás a legjobb, vagy a legrosszabb, viszont sok felesleges próbálkozástól, keresgéléstől, zsákutcától menekülhetünk meg, ha jól megválasztjuk, kinek milyen alkalmazást érdemes kipróbálnia és milyen nem. ...

Érintőképernyős játékok, érintőképernyő használatának tanulása

 Érintőképernyők Manapság természetes számunkra, hogy értintőképernyők vesznek körül minket, hiszen a telefonunk, a tabletünk is így működik, ahogy a legtöbb helyen az információs táblák, a jegykiadó autómaták is. Éppen ezért a gyermekek egészen pici kortól ösztönösen ismerik meg ezeket a megoldásokat és kezdik el használni az ikonokat, képeket már azelőtt, hogy írni-olvasni tudnának. Azok a gyermekek azonban, akiknek a nagymozgások és/vagy finommozgások kivitelezése nehézséget okoz ezt is sokszor hosszass gyakorlással és/vagy további extra segítséggel tudják csak megtanulni használni. Eközben a képernyők mérete a telefon apró kijelzőjétől a tantermi táblák méretéig változik, amit természetesnek veszünk, hogy ezt mindenki kezelni tudja. Láttam már gyerekeket és felnőtteket, akiknek a mozgásos nehézségek miatt az volt a természetes, hogy az asztalra fektetett telefonjukat az orrukkal kezelik miközben mi észre se vesszük, hogy mindkét kezünk kell a telefonunkhoz, hogy tartsuk és...

Kedvenc interneten elérhető játékaim számítógép-használat tanulásához

Bár rengeteg gyerekjáték gyűjteményes oldal található az interneten, csak kevés van, ami a halmozottan sérült gyermekek igényeinek is megfelel. Pár éve egy szakdolgozó hallgatóm - Bogi - gyűjtögette össze barátaink segítségével a kedvenceiket: http://people.inf.elte.hu/k_bogi/jatekok.html Sajnos már nem minden link él... de mégis jó gyűjtemény! Ezen játékok közül kedvencem, melyet legtöbbet játszom ebben a tanévben kis diákjaimmal, egy memória játék. A színek, képek számok témakörben is játszható játékban akár már 2 pár kártyával is játszhatunk. A kezeléshez egérmozgatás és kattintás szükséges. Egyik fejegérhasználó barátom, Petya is részt vett a játékgyűjtő munkában, ekkor találta a síelős játékot, melyről mindketten azóta is úgy gondoljuk: " ezt a játékot fejegérre találták ki".  Mostanában olyan oldalak választékával ismerkedtem, melyeken az elérhető játékok könnyen és bárki által módosíthatóak. Ilyen a Scratch portál.  Egyik kis tanítványomnak készítette...