Számítógép vezérlése tekintettel
A technológia ugrásszerű fejlődésével egyre több olyan eszköz, szoftver, applikáció kerül a piacra, aminek a segítségével lehetőség nyílik a súlyosan fogyatékos személyek számára is az egyre nagyobb mindennapi részvételre, a saját autonómia megélésére, ahelyett, hogy egy zárt és kiszolgáltatott világban tengessék a mindennapjaikat.
A súlyos mozgáskorlátozott személyek számára az egyik ilyen óriási lehetőség a szemvezérelt technológia megjelenése és annak folyamatos fejlesztése a piacon. Ebben a rövid cikkben szeretnénk áttekintést adni a legfontosabb tudnivalókról, amik segítenek eligazodni az egyre bővülő kínálatban.
Mi a szemegér?
Egy olyan technológia, amely során a számítógép vezérlése szemmel történik, egér és billentyűzet használata nélkül. A szemegér infravörös sugarai a szemmozgást visszatükrözik, amit egy beépített kamera érzékel, kidolgozott szűrőkön keresztül detektálja, hogy az illető a képernyő mely részét nézi éppen.
Célcsoport
Mozgásukban súlyosan akadályozott személyek, akik semmilyen más módszerrel nem képesek az számítógép és egyéb okos eszköz kontrollálására. A súlyos mozgáskorlátozottság hátterében lehetnek veleszületett kórok pl. a Cerebral Paresis vagy szerzettek, mint pl.: traumás agysérülések, stroke következményeként kialakuló állapot vagy az progrediáló betegségek, mint az ALS (amiotrophiás lateral sclerosis), vagy a Parkinson- kór következményeként kialakult súlyos mozgáskorlátozottság.
Mit tud?
Hazánkban leginkább a Tobii által gyártott és forgalmazott készülékek ismertek. Ezek közül a beszerezhetőség és használat szempontjából az un. PCEye Mini ismert. Ez Windows alapú operációs rendszerrel működő gépeken, okos eszközökön használható. A beszerzésnél az eszköz mellé egy un. aktiváló kód tartozik, ami a szoftverek telepítésekor kerül felhasználásra. Vannak olyan készülékek is, ahol egybe van építve az okos eszköz és a szemkövető készülék. Ezek a Tobii által forgalmazott un. I-Series készülékek. Ezek kommunikációs szoftvereket is tartalmaznak, mint a TD Snap, Communication-5, melyek rendelkeznek beépített hangszintetizátorokkal, így a nembeszélő személyek egyénre szerkesztett kommunikációs táblákkal képesek gondolataik, üzeneteik hangos megjelenítésére.
Tapasztalat és ajánlás veleszületett személyek esetében
Olyan gyermekek, akik súlyos mozgás-korlátozottsággal és koordinációs problémákkal élnek, azok esetében megoldás lehet a szemegér vezérléssel működtethető technológia bevezetése. Alapvetően két fontos funkcióra használható. Az egyik, a számítógép és egyéb okos eszköz alapfunkcióinak működtetéséhez, szerkesztés, böngészés, szórakozás, telefon stb. Ehhez azonban tisztába kell lenni alapvetően ezeknek a funkcióknak az elsajátításával és értelmezésével. Ebben az esetben az info- kommunikációs technológiák használatának alapkészségeit is fontos elsajátítani.
Fontos, hogy értsék az alapvető kommunikációs funkciókat (kérés, befejezés, választás, figyelemfelkeltés stb.), mielőtt komplexebb eszközöket kezdünk bevezetni nálunk. Nem is beszélve arról, hogy ezeknek a drága eszközöknek az állagmegóvását és a helyes kezelését is meg kell tanítani.
A szemvezérléses technika elsajátításához és gyakoroltatásához több játék ingyenesen elérhető a neten. Ezekről bővebben a következő cikkünkben írunk majd.
Tapasztalat és ajánlás szerzett sérüléssel elő személyek esetében
Az ő esetükben egy olyan megoldás lehet a szemvezérléses technika, aminek segítségével a betegség előtt már meglévő készségszintű tudások, mint a számítógéphasználat, böngészés, info- kommunikációs technológiák használata (telefon, internethasználat, skype, online platformok) újra lehetségessé válik. Egy baleset, agyi sérülés, vagy progrediáló betegség esetén az érintettek leginkább az ideiglenesen vagy tartósan beszűkült környezettől, a kiszolgáltatottságtól szenvednek a leginkább.
Több ALS beteg beszámolt arról, hogy bár a saját testükbe vannak zárva, de óriási lehetőség, ami értelmet ad a napjaiknak, hogy önállóan képesek a kapcsolataik fenntartására, szörfölhetnek a neten, olvashatnak és kommunikálni tudnak a környezetükkel.
Mindkét célcsoport esetében elmondható, hogy az állapotok és a fejlesztés különböző szakaszaiban többféle módokkal is érdemes próbálkozni (egérkiváltó, speciális billentyűzet, kapcsolók, érintő fejű toll, fejpálca stb.).
Hogyan lehet hozzájutni?
Lehetőség van kipróbálásra és kölcsönzésre is a Szociálpolitikai Innovációs Közhasznú Nonprofit Kft. keretében működtetett AAK-eszközkölcsönzőknél.
Bővebb információért keressék Tóth Mónika –AAK-szakembert az alábbi elérhetőségeken:
Tel.: 06207764189
e-mail: toth.monika@nszi.hu
A kölcsönözhető eszközök listája itt érhető el:
https://www.efiportal.hu/a-projekt-szolgaltatasai/eszkoz-katalogus/
Megvásárlás esetében tájékozódni ezen az oldalon érdemes: https://us.tobiidynavox.com/
Konkrét vásárlás esetén keressék az alábbi elérhetőségeket:
A posztot készítette: Miksztai-Réthey Brigitta és Tóth Mónika – AAK szakemberek
Megjegyzések
Megjegyzés küldése