Ugrás a fő tartalomra

Robotok és további robotok

 Az elmúlt évek során volt szerencsém rengetegféle gyermekek számára készült robotikai készlettel találkozni. A sokféle robothoz sokféle pedagógiai segédanyag is érhető el. Az elterjettebb készletekhez magyar anyagok is, az itthon kevésbé ismertekhez inkább angol nyelven. De minden készlethez rengeteg nyomtatható és online információ érhető el, ami mellett a legtöbbször az ára szokott szempont lenni mit is érdemes beszerezni.

Elszántam magam, hogy részletesen írjak arról, szerintem mik is az általam kipróbált készletek erősségei, milyen  szempontból lettek ilyen-olyan célra a kedvenceim. Hangsúlyoznám, hogy nem az a célom, hogy egyes robotikai készleteket reklámozzak, hanem igyekszem egy átfogó képet adni. Pedagógiai és gyógypedagógiai, valamint oktatási, fejlesztési módszerek szempontjából igyekszem megmutatni  a robotok helyét a tanórákon.

Az IKT kompetenciák tanításában, programozásban, algoritmikus gondolkodásban sokan használnak robotokat. Ezek az eszközök sokszor könnyen, ikonokkal és magyar nyelvű felületeken keresztül programozhatóak, pl. Scratch programnyelven.


Micro:bit-ek

A legkisebbek számára pedig leginkább a különböző padlórobotok terjedtek el. Egyes intézményekben a különböző padlórobotokat már több mint 30 éve használják az oktatásban. Melyek nem csak az algoritmikus gondolkodás fejlesztésében,de a téri tájékozódás az ego- és alocentrikus irányok gyakorlásában is segítséget jelentenek. 


Padló robotok (Beebot, Bluebot és Egérke)
Vannak olyan robotok is, amik nem csak padlórobotként, de már programnyelvvel is programozhatók illetve az átvezetést is támogatják ötletes előre beprogramozott viselkedésmintákkal.
Vex 123

Egyes készletek lehetőséget adnak arra is, hogy a robotokat kicsit igényeinkre alakítsuk díszítsük. Persze ezt kis kreativitással szinte bármelyik készlet segítségével megtehetjük, de talán az egyik legötletesebb megoldást a Vex 123 robotoknál láttam (a részletes bemutató oldal a képre kattintva nyitható meg):
Az oktatási robotikai készletek többsége pedig elemekből építhető készleteket kínál. Ezek között is többféle érhető el, de mindegyik tartalmaz alap elemeket: egy programkódot tartalmazó egységet, egy akumulátort, motort, érzékelőket, és valamilyen elemeket, amik segítségével ezek körbeépíthetők illetve programozási felületeket, amiken elkészíthetjük a kódokat.


Vex Go készlettek készült robotok
Lego készlettel készült robot
Artec készlettel készült robotok
A kisebbeknek készült opciók általában ikonok segítségével programozhatók, a nagyobbaknak sokszor Scratch alapú nyelvek érhetőek el, és sok készlet programozható C nyelven.
Ikonos és Scratch alapú programozás
Egyes rendszerek esetében a programnyelv angol nyelvű, míg más rendszerek esetében magyar. Az is változó, hogy a programozási nyelvet telepítni kell-e a gépülre, tabletünkre, vagy online működik. AA https://codego.vex.com/ felület a Vex go készlet programozási felülete. Online, magyar nyelven elérhető, tehát a használatához internet elérés szükséges. Emellett elérhető a telepíthető változat is, amennyiben internet nélkül akarjuk használni:

A legtöbb készlethez találhatunk segédanyagokat, leírásokat mind az építés mind pedig a programozás támogatására. De sok olyan segédanyag is elérhető, ami jól használható más készletekkel is. A legtöbb ötlet átültethető más robotikai készletekre is, ezért érdemes mindenféle robotikai anyagot nézegetni, akkor is, ha egy konkrét készlettel rendelkezünk.
Az  általam használt eszközök közül az egyetlen készlet, aminek a használatához nem szükséges külön programozás az a Vex go készlet.
Mechanikus aligátor és programozás nélkül járó autó
Az akumulátor és a motor közé rakott kapcsoló minden programozás nélkül működik, tehát a mechanikusan mozgatható robotok után ezek beépítésével azonnal egy kapcsolóval indítható robotot kapunk:
Mechanikus aligátor
Programozást nem igénylő mászó bogár
További programozási ötleteket találhatunk a Vex Robotics oldalán.
Az általam használt készletek megvásárolhatóak a következő oldalakon:

A posztot készítette: Miksztai-Réthey Brigitta informatika tanár

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kommunikációs programok mobileszközökre

 Szerencsére a kommunikációs alkalmazások köre egyre szélesebb. Különböző árkategóriában és minőségben találni már ilyen-olyan alkalmazásokat. A következő bejegyzésben megpróbálom kicsit összefoglalni, hogy nekem melyek a személyes kedvenceim, és miért. Vannak ingyenes és ingyenesen kipróbálható alkalmazások, még az iOS világában is. Ahogy beszélgettem a gyermekekkel és a szülőkkel, azt láttam, hogy a két legismertebb és Magyarországon legelterjedtebb alkalmazás a http://www.nikitalk.com/ és a http://pictoverb.com/ sok esetben jó megoldás, de sokak számára csupán kompromisszum, mert nem ismernek jobbat. Azt gondolom, nincs hibátlan alkalmazás, hiszen minden felhasználó más, és éppen ezért mindenkinek más lesz a legjobb. Nem is célom tehát megmondani, hogy melyik alkalmazás a legjobb, vagy a legrosszabb, viszont sok felesleges próbálkozástól, keresgéléstől, zsákutcától menekülhetünk meg, ha jól megválasztjuk, kinek milyen alkalmazást érdemes kipróbálnia és milyen nem. N

Első lépések a Vex Go készlettel

 Sok gyerek ösztönösen ráérez az építésre, próbálkozik amíg nem lesz valami érdekes, más gyerekek viszont nem akarnak hibázni, ezért inkább távol maradnak, kivonódnak, vagy nem vállalnak be próbálkozást, hanem inkább biztosra mennek.   A következőkben bemutatott építmények kitalálásában és elkészültében a képen létható kis barátnőm, Edina segített, aki nagyon örült annak is, hogy felkerül az internetre, mert azt reméli híres lesz. És természetesan a kis úrhajós is nagy segítségünkre volt az alkotás során. Edina és az Űrhajós Edina a készlet átnézegetése után előállt pár ötlettel, hogy milyen egyszerű használati tárgyakat készíthetünk, így szép kis készlete lett az Űrhajósnak. Létrák és súlyzók És egy kis edzés rögtön belefért az űrhajós kiképzésbe. Úgy gondolom mindenkinek jól jön néha egy kis társaság, ezért hát épíettem egy kis barátot az úrhajósnak. Egy kis úrkutya formájában. Az űrkutya és az úrhajós Ha bármit szeretnénk csinálni, akkor nem árt egy kis áramot szerezni, így következ